Het V-model: de rol van technologie in het zorg- en welzijnscurriculum
Samen met enkele andere organisaties heeft Tech@doptie het initiatief genomen een gezamenlijk kwalificatiemodel op te stellen gericht op het gebruik van technologie in zorg en welzijn. Het uitgangspunt hierbij was om een model te ontwikkelen dat zowel ingezet kan worden om technologie te integreren in reguliere curricula/opleidingen alsook voor bij- en nascholing in het kader van een leven lang ontwikkelen.
Tijdens diverse bijeenkomsten hebben vertegenwoordigers van diverse MBO’s en HBO’s samen ervaringen uitgewisseld over de ontwikkeling van toekomstbestendig onderwijs. Al snel bleek dat de verschillende onderwijsinstellingen tegen dezelfde uitdagingen aanlopen bij het ontwikkelen van dit nieuwe onderwijs. Bovendien spelen er gezamenlijke vragen rondom de inhoud en positionering van nieuwe onderwijseenheden zorg & technologie.
Is er een manier waarop we hierin kunnen samenwerken? Dat is efficiënter, inspirerender en leuker!
Daarnaast wordt in zowel de nieuwe kwalificatiedossiers van mbo- alsook hbo-opleidingsprofielen expliciet verwezen naar het omgaan met technologieën, e-health, het inzetten en ontwikkelen van technologische hulpmiddelen en het bieden van zorg op afstand. Om hier duidelijkheid en structuur in aan te brengen is het V-model, oorspronkelijk ontwikkeld bij de hogeschool Saxion, verder doorontwikkeld. Hierbij is het model geverifieerd, bediscussieerd en waar nodig gecomplementeerd. Dat gebeurde onder andere tijdens de openingsmanifestatie van de e-healthweek 2020. Daarnaast is er in diverse media, zowel online als offline, ruime aandacht geweest voor het V-model en de doelstelling daarvan.
Het V-model bestaat uit twee delen. Enerzijds een deel dat de basiskwalificaties omschrijft die iedere zorg- en welzijnsprofessional ons inziens zou moet bezitten om te kunnen functioneren in een werkomgeving waarin steeds meer technologie aanwezig is. Anderzijds een verdiepend deel, waarin kwalificaties omschreven worden die nodig zijn om als voorloper op het gebied van technologie te kunnen functioneren binnen zorg en welzijn.
Hoe nu verder? Omdat we een concreet vervolg willen geven aan het model organiseren wij samen met Vilans, de kennisorganisatie voor langdurende zorg, een werkplaats voor docenten in het mbo en hbo uit heel Nederland. Samen gaan we verkennen hoe we, op basis van het V-model, technologie een centrale plek kunnen geven binnen onze lessen. We gaan experimenteren, leren van elkaar en zorgen er samen voor dat iedereen handvatten krijgt om dit belangrijke thema in zijn lessen te integreren. Bovendien zorgen we voor een praktisch kennisproduct dat andere docenten helpt zelf ook met dit thema aan de slag te gaan.
Meer weten over het V-model? Bekijk ook de kennisclip die we daarover opgenomen hebben en het artikel dat we erover publiceerden in Onderwijs & Gezondheidszorg.
Activiteiten
![]() |
Verkenning & Onderzoek |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Experimenteren & Pilots |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Professionaliseren & LLO |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Project Zorgmedewerker en Technologie |
![]() |